Nemyslím si, že teraz niekto o niečo príde. Pri valorizácii výsluhových dôchodkov sa zatiaľ nič nezmenilo a valorizácia k 1. júlu 2026 o 3,7 % predsa bude.
Doplním ešte príspevok Miro | 19.06.2026 06:52:14 | IP: 188.167. To znamená, po lopate, že nech bolo ako bolo, či sa šírili všakovaké ,, jóbovky,, valorizácia v duchu doterajšej legislatívy bude , teda od 01.07.2026. Čo bude potom , nuž, ak sa nájde nejaký organizátor, môžme spraviť aj nejakú tú stávku - Bude presadená valorizácie od 01.01. 2027 / nebude. Rád si zahrám.
Bratislava 17. júna (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu ukončili 52. parlamentnú schôdzu. Rokovali na nej od 26. mája, podľa harmonogramu mali končiť 12. júna. Ďalšia riadna schôdza sa má začať 15. septembra. Na ňu presunuli viac ako 100 bodov, ktoré nestihli prebrať na tejto.
Presun sa týka prevažne opozičných poslaneckých zákonov.Presunuli sa však aj viaceré koaličné.(TASR – krátené)
Tak, ako uvádza tosci (14. 06. 2026 o 19:17:13), parlamentná tlač č. 1405, ktorá už vystupuje ako samostatný návrh zákona na zmenu § 68 (presun valorizácie VD na 1. január), bola predsedom NR SR pridelená na prerokovanie štyrom výborom – brannobezpečnostnému, výboru pre sociálne veci a rodinu, finančnému a ústavnoprávnemu výboru. Tlač č. 1405 s predpokladanou účinnosťou až od 1. decembra 2026 nemá nič spoločné s aktuálne očakávanou valorizáciou VD k 1. júlu 2026 vo výške 3,7 %. Až po prerokovaní vo výboroch bude tlač č. 1405 (ak postúpi do ďalšieho legislatívneho procesu) zaradená na rokovanie pléna NR SR, preto si na výsledok ešte budeme musieť počkať. Je možné, že sa o nej bude rokovať až po parlamentných prázdninách, niekedy v septembri...
Novší návrh opozície podaný hneď 2.6.2026 po stiahnutí prvého návrhu, ktorý mal účinnosť ako parlamentná tlač č. 1227 k 1. júlu 2026 (bola urobená oprava v účinnosti návrhu) - Parlamentná tlač 1405 s účinnosťou od 1.decembra 2026 https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=591994
Tieto hlúposti, niekto šíri úmyselne, ale nie nezmyselne. Nejaký účel majú. Aj keď v tomto prípade neviem aký, keď za mesiac sa aj tak zistí, že to nie je pravda a voľby sú až v jeseni.
Tu je doplňujúci návh ktorý je iba zaevidovaný podĺa strarej tlače 1227 teraz by mal byť od číslom 1405 https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=591665
Národna rada zatial nič neschválila. tento bod bol zatial stiahnutý z rokovania . Do septembra má zasadnúť výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť kde majú tento bod prerokovať. takže ak bude niečo schválené budeme to vedieť až po septembri ak to pôjde do parlamentu. Zatial stále platí valorizácia postarom. takže netreba panikáriť. Je to tlač 1405, ktorá bola iba podaná a zaevidovaná. takže sa o nej ešte ani nerokovalo.
Tento nezmysel koloval po sociálnych sieťach, čo je veľmi vzdialené realite
Výsluhové dôchodky sa od 1. júla 2026 nebudú zvyšovať, pretože valorizácia týchto dávok sa odvíja od iného mechanizmu a nezvyšuje sa v rovnakom čase a rovnakom percente ako civilné dôchodky (ktoré sa v roku 2026 zvyšovali o 3,7 % k 1. januáru).V prípade výsluhových dôchodkov schválila Národná rada SR zmenu, na základe ktorej sa termín ich každoročnej valorizácie presunul z 1. júla na 1. január.Najbližšie zvýšenie (valorizácia) výsluhových dôchodkov prebehne až od 1. januára 2027. Jeho presná výška bude známa koncom tohto roka na základe vývoja inflácie.
Zhrnutie aktuálneho stavu (k júnu 2026):
• Civilné dôchodky (zo Sociálnej poisťovne) sa v roku 2026 zvýšili o 3,7 % od 1. januára 2026. • Výsluhové dôchodky (policajti, vojaci, hasiči a pod.) majú odlišný mechanizmus valorizácie. V minulosti sa zvyšovali od 1. júla. • Národná rada SR schválila zmenu zákona, ktorou sa termín valorizácie výsluhových dôchodkov presúva z 1. júla na 1. januára (rovnako ako pri bežných dôchodkoch).18
Dôsledok: • Od 1. júla 2026 sa výsluhové dôchodky nebudú zvyšovať. • Najbližšia valorizácia prebehne až od 1. januára 2027. • Presná výška zvýšenia bude závisieť od vývoja inflácie (podobne ako pri civilných dôchodkoch) a bude známa koncom roku 2026. • Táto zmena má za cieľ zosúladiť termíny valorizácie medzi civilnými a výsluhovými dôchodkami, aby nedochádzalo k polročnému oneskoreniu pri výsluhových dávkach.11